Pompa ciepła – rozwiązanie ekologiczne

Temat globalnego ocieplenia cały czas rozpala serca i umysły wielu ludzi. Wciąż pojawiają się głosy mówiące, że całe zjawisko jest jedną wielką mistyfikacją, ale równocześnie obserwowane są jego skutki. Niezależnie od tego, jakie jest nasze stanowisko na temat źródeł wzrostu temperatury, nie ma wątpliwości, że gazy cieplarniane mają na to zjawisko wpływ. Dwutlenek węgla, chociaż strasznie demonizowany przez lobby energetyczne, ma na to umiarkowany wpływ, chociaż oczywiście działania mające na celu ograniczenie jego emisji na pewno przysłużą się walce ze zmianą klimatu.

W pierwszym szeregu frontu staje Europe, największy truciciel. Stawianie na pompy ciepła pozwala zmniejszać zużycie energii wykorzystywanej do ogrzewania budynków. Budynki mieszkalne to zużycie energii stanowiące 40% zapotrzebowania całej gospodarce, z czego ¾ to samo ogrzewanie. Szacunki mówią, że jeśli udałoby się wymienić wszystkie kotły olejowe i piece gazowe na pompy ciepła, emisja CO2 mogłaby spaść nawet o 90 milionów ton rocznie. Jak na razie pompy ciepła nie są jeszcze bardzo popularne, ale rynek rośnie w zawrotnym tempie. W latach 2004-2008 jego wartość się potroiła, ale niestety tempo rozwoju mocno wyhamowało po wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Powoli jednak już wracamy do trendu szybko rosnącego, na co wpływ ma przede wszystkim szerokie wykorzystanie pomp ciepła w Szwecji, gdzie niemal wszystkie nowe domy je mają, a także w Austrii, Niemczech, Finlandii i Norwegii, gdzie instaluje się je w większości budynków. W naszych warunkach pompy ciepła to pewien problem, ponieważ powodują one zapotrzebowanie na prąd, a ten wytwarza się w Polsce głównie z węgla, więc i tak emisja dwutlenku węgla w takich warunkach się pojawi. Mimo wszystko, warto jest przechodzić na pompy ciepła, ponieważ rezygnowanie z działających miejscowo pieców i kotłów węglowych pozwala na redukcję zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio w miejscach, gdzie mieszkają ludzie, co znacząco poprawi jakość powietrza, jakim oddychamy na co dzień w miesiącach zimowych.

Autor

Andrzej Bielan

Sprzedawca w sklepie pomp ciepła, Rzeszów

Zobacz również