Systemy wentylacji w energooszczędnym wydaniu

Rozsądne budownictwo to termin, który razem z ekologią staje się w ostatnim czasie elementem ogólnej świadomości społecznej. Na znaczeniu zyskują obie dobrze przemyślane projekty domów, ponieważ coraz bardziej oczywiste staje się, że oszczędzanie na materiałach i minimalizowanie kosztów inwestycji jest drogą donikąd. Prawdziwy rachunek kosztów trzeba prowadzić w długiej perspektywie czasu i w takim ujęciu najlepiej widać, jak znakomicie spisuje się chociażby wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła.

Odzyskaj energię

Wentylacja to niezbędny system, za pomocą którego usuwa się zużyte powietrze i wprowadza do pomieszczeń powietrze świeże, pobrane na zewnątrz budynku. Jest to poważny problem w miesiącach zimowych, ponieważ ten mechanizm powoduje, że wraz z powietrzem tracimy zmagazynowane w budynku ciepło, a nowe powietrze wymaga energii do ogrzania go do temperatury pokojowej. O kosztach energii decyduje energooszczędność konstrukcji, ale wentylacja to tutaj pięta achillesowa. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła może okazać sie znakomitym wyborem, ponieważ mechanizm ten powoduje, że uciekające na zewnątrz powietrze jest wykorzystywane do ogrzewania powtarza wprowadzanego, przez co część marnowanej do tej pory energii jest wykorzystywana do zmniejszenia późniejszego zapotrzebowania. Wpuszczanie do domu świeżego powietrza nie powoduje juz wychładzania wnętrza.

Odzyskiwanie ciepła Zalety odzyskiwania ciepła

Typowym sposobem na oszczędzanie energii jest ocieplanie budynków i ograniczanie ruchu powietrza. Jest to błąd, ponieważ zablokowanie przepływu powietrza prowadzi do zdecydowanego spadku komfortu życia we wnętrzu takiego domu. Może to być nawet groźne dla zdrowia. Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła to z kolei redukcja kosztów ogrzewania i dodatkowo kontrola ilości dostarczanego powietrza. Nie trzeba się martwic o nadmierną wentylację i jeśli tylko budynek jest na standardowym poziomie szczelności uważanym dzisiaj za prawidłowy, efekty będą naprawdę znakomite. Samą dobrą wentylacją oczywiście nic się nie zdziała, jeśli cały budynek nie jest energooszczędny.

Autor

Aneta Bednarczyk

Pracownik w firmie projektującej obudowy pomp ciepła, Warszawa

Zobacz również