Źródła popularności pompy ciepła

Pompa ciepła cieszy się rosnącą popularnością, a jedną z jej przyczyn jest z pewnością to, że mamy do czynienia z jednym z najtańszych w eksploatacji sposobów ogrzewania domu. Jeśli wiec mamy do czynienia z budynkiem o powierzchni 150-200 metrów kwadratowych, należy liczyć się z rocznym kosztem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wahającym się w granicach od 1500 do 2500 złotych. Nie jest to jednak jedyna zaleta pompy ciepła, nie można bowiem zapominać o tym, że mamy do czynienia z wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które wiele potrafi.

Jest to jedyne rozwiązanie, które zimą może grzać, w lecie zaś chłodzić, co jest dobrą wiadomością zwłaszcza w kontekście naukowych informacji na temat globalnego ocieplenia. Pompa ciepła dodatkowo wytwarza ciepłą wodę użytkową i może działać jako rekuperator. Jest też propozycją idealną tam, gdzie powietrze jest zbyt wilgotne. Osoby, które zastanawiają się nad jej zakupem zwracają uwagę również na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem bezobsługowym, w pełni zautomatyzowanym. W Europie Zachodniej pompy ciepła cieszą się popularnością znacznie większą niż ma to miejsce w naszym kraju. Jednym z jego źródeł wydaje się propagowanie ich jako urządzeń proekologicznych.

Trudno się temu dziwić, ogrzewanie elektryczne jest bowiem znacznie czystsze od ogrzewania olejowego. Stosowanie pomp ciepła przyczynia się też do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jest więc jednym ze sposobów rozwiązania jednego z największych problemów, z jakim ma do czynienia nasza planeta. Co więcej, nie brakuje państw, w których osoby zainteresowane pompami ciepła są dodatkowo motywowane, mogą więc liczyć zarówno na dotacje, jak i na ulgi. Oczywiście, pompy ciepła mają też swoje wady, a osoby nastawione do nich sceptycznie zwracają uwagę przede wszystkim na czynnik finansowy. Oczywiście, inwestycja zwraca się relatywnie szybko, aby jednak było to możliwe, konieczne jest poniesienie znaczących kosztów. Wielu osobom może też przeszkadzać to, że dom z pompą ciepła jest w pewnym sensie skazany na ogrzewanie podłogowe.

Autor

Wojciech Mieczkowski

Dyrektor produkcji systemów wentylacji, Poznań.

Zobacz również