Wentylacja i rekuperacja - próba definicji

Jeśli zależy nam na właściwym projekcie systemu wentylacji i rekuperacji, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby we właściwy sposób doprowadzić świeże powietrze do znajdujących się w budynku pomieszczeń. I choć o tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nadal mówi się jako o rozwiązaniu skutecznym, istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby odwoływać się przede wszystkim do systemów mechanicznych znanych jako rekuperacja, a więc takich, których działanie opiera się na najnowocześniejszych technologiach. Metoda ta zawiera szereg korzyści, wśród których na pierwszy plan wysuwa się dobre samopoczucie i zdrowy sen, w powietrzu znajduje się bowiem jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla.

Nie bez znaczenia wydają się jednak również oszczędności na ogrzewaniu wynoszące nawet pięćdziesiąt procent, a także zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i alergenów w powietrzu, które nas otacza. Rekuperacja to również możliwość wietrzenia pomieszczenia bez konieczności otwierania okien, podwyższenie standardu obiektu i współczynnika energooszczędności, a także sposób na wyeliminowanie owadów, które są szczególnie uciążliwe w okresie letnim. Zainwestowanie w ten nowoczesny system wydaje się więc atrakcyjne z punktu widzenia każdego inwestora planującego tak budowę, jak i modernizację budynku. Samą wentylację zazwyczaj opisuje się jako proces polegający na usuwaniu z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie w zamian powietrza świeżego.

Jest to proces niezbędny w każdym wnętrzu, zawsze mamy bowiem do czynienia z zanieczyszczeniami. Wentylacja może być całkowicie naturalna, co wiąże się nie tylko z różnicą temperatur, ale również ze zmianami gęstości powietrza. Działanie wiatru sprawia, że powietrze z zewnątrz przedostaje się do pomieszczeń nie tylko przez nawietrzniki, ale również dzięki nieszczelnościom w oknach. Grawitacyjna wymiana powietrza potrafi być skuteczna, jej efektywność jest jednak w dużej mierze uzależniona od pory roku, konstrukcji budynku, rozkładu pomieszczeń, a nawet otoczenia obiektu. Już choćby dlatego coraz większą popularnością cieszy się współcześnie wentylacja mechaniczna, ta bowiem sprawia, że wymiana powietrza przestaje być zależna od warunków atmosferycznych. Dzieje się tak dlatego, że wentylatory pozwalają na wymuszony przepływ powietrza.

Autor

Andrzej Bielan

Sprzedawca w sklepie pomp ciepła, Rzeszów

Zobacz również