Kiedy zwracają się nakłady inwestycyjne związane z pompą ciepła?

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na pytanie o to, jakie jest podstawowe źródło popularności pomp ciepła, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia z jednym z najtańszych sposobów pozyskiwania energii wykorzystywanej do ogrzewania wody i domu jako całości. Oczywiście, z największymi oszczędnościami mamy do czynienia wówczas, gdy pompa ciepła staje się alternatywą dla grzejników elektrycznych. W takim przypadku mogą one wynosić nawet sześć tysięcy złotych w skali roku. .

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy pompa ciepła pojawia się w domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych po to, aby zastąpić kocioł na olej lub gaz płynny. I w takim przypadku oszczędności są jednak znaczące wynosząc od trzech do czterech tysięcy złotych. Jeszcze mniejsza różnica pojawia się wówczas, gdy pompa ciepła jest zestawiana z kotłem na gaz, również w tym przypadku możemy mówić jednak o zyskach wynoszących od 1500 do 3000 PLN rocznie w zależności od jakości stosowanego kotła. Niestety, należy liczyć się z tym, że wspomniane niskie wydatki związane z eksploatacją będą się wiązały z dość znacznymi kosztami inwestycyjnymi. Celowość inwestowania w tego typu rozwiązanie nie budzi już dziś większych zastrzeżeń, nadal nie można jednak uciec od pytania o to, w jakim czasie należy oczekiwać zwrotu wydatków inwestycyjnych.

Oczywiście, nie jest to pytanie, na które można uzyskać jedną tylko odpowiedź, nie powinno więc dziwić to, że nie brakuje zarówno osób mówiących o pięciu, jak i o trzydziestu latach. Wiele zależy od tego, z czym zestawiamy pompę ciepła. Jeśli jest to kocioł olejowy lub kocioł zasilany przez gaz płynny, można mówić o oszczędnościach wynoszących około 4000 złotych rocznie. W takim wypadku na zwrot inwestycji należy czekać od czterech do ośmiu lat. Okres ten jest dłuższy wówczas, gdy pompa ciepła jest porównywana z kotłami na gaz ziemny. Nie bez znaczenia wydaje się i to, na jaki rodzaj urządzenia tego typu decyduje się nabywca, nie każdy typ pompy ciepła sprawdza się bowiem bez względu na okoliczności. Pewne znaczenie ma też powierzchnia ogrzewanego domu.

Autor

Aneta Bednarczyk

Pracownik w firmie projektującej obudowy pomp ciepła, Warszawa

Zobacz również