Co to jest i jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna powiązana będzie z procesem wymiany powietrza, gdzie za ruch powietrza ma odpowiadać specjalnie przygotowany wentylator mechaniczny. W praktyce mamy wentylacje nawiewną, wywiewną oraz mieszaną nawiewno-wywiewną. Działanie wentylacji będzie polegać na tym, że nawiewa się do pomieszczeń świeże powietrze przez wentylator, który znajduje się w środku kanału nawiewnego. Jeśli natomiast chodzi o wentylację wywiewną to będzie ona odpowiadać za to, że wentylator usuwa z pomieszczeń zużyte powietrze i wyrzuca je na zewnątrz budynku.

Oczywiście takim rozwiązaniem najbardziej zaawansowanym będzie łącznie dwóch wentylatorów, przy czym wentylacja będzie wtedy nawiewno – wywiewna. W naszym klimacie najczęściej wprowadza się jeszcze rekuperator, który odpowiada za odzysk ciepła. Sercem systemu wentylacji będzie tutaj specjalne urządzenie, które ma dwa wentylatory i wymiennik ciepła, którym będzie kierował specjalny sterownik i elementy, które określić można jako centralę wentylacji. Centrala wentylacyjna będzie usuwać z pomieszczeń powietrze zużyte razem z zanieczyszczeniami.

To nieświeże powietrze usuwane będzie z pomieszczeń. Następnie będzie doprowadzone do tego, by w takiej samej ilości pojawiły się w pomieszczeniach zasoby świeżego powietrza. Jeśli mamy wentylację mechaniczną to niezależnie od tego jakie panują warunki zawsze będziemy mieli w domu świeże powietrze w odpowiedniej ilości. Tworzyć się będzie odpowiednia cyrkulacja, która sprawi także, że zanieczyszczenia nie będą się przenosić a świeże powietrze krążyć będzie pomiędzy pomieszczeniami. Z tego względu rzeczywiście wentylacja mechaniczna sprawdzi się lepiej niż grawitacyjna. Dlatego warto nieco więcej zainwestować i zdecydować się na jej przygotowanie w swoim domu, ponieważ taka inwestycja jest po prostu opłacalna.

Autor

Andrzej Bielan

Sprzedawca w sklepie pomp ciepła, Rzeszów

Zobacz również