Schemat działania pompy ciepła

Opisując działanie pompy ciepła wiele osób odwołuje się do porównania z lodówką zastrzegając jednak, że cel działania pompy ciepła jest odwrotny. Gdy mamy do czynienia z lodówką, kluczowe znaczenie ma odbieranie ciepła z produktów, które są w niej umieszczone i oddawanie go do ciepłego pomieszczenia, mamy więc do czynienia z transportem ciepła pod górkę. Cel działania lodówki jest przecież jasno określony i jest nim schładzanie umieszczonych w niej produktów. Gdyby w lodówce nie znajdowały się produkty żywnościowe, ale obieg cieczy, a celem działania wspomnianej lodówki stałoby się ogrzanie pomieszczenia, lodówka zaczęłaby pełnić funkcję charakterystyczną dla pompy ciepła.

Mówiąc o cieczy schładzanej w lodówce należy mieć na uwadze to, że powinna być ona systematycznie ogrzewana. Jeśli przepuścimy jej obieg przez grunt, będzie ona ogrzewana od gruntu i schładzana w pompie ciepła, nastąpi więc transport ciepła w górę – z gruntu ku pomieszczeniu. Taki transport ciepła jest zadaniem agregatu sprężarkowego i to właśnie on jest zazwyczaj charakteryzowany jako serce pompy ciepła. Stosując pewne uproszczenie można więc powiedzieć, że ciepło jest pobierane ze źródła dolnego i oddawane do źródła górnego, przy czym dla źródła dolnego charakterystyczna jest niższa, a dla źródła górnego – wyższa temperatura.

Oczywiście, pompy ciepła nie byłyby wybierane tylko dlatego, że mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami oryginalnymi i zapewniającymi korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dla ich nabywców kluczowe znaczenie ma opłacalność ekonomiczna, a ta jest naprawdę spora. Jeśli zatem mamy do czynienia z domem ogrzewanym prądem, możemy liczyć na to, że zastosowanie pompy ciepła umożliwi nawet czterokrotne obniżenie rachunków wystawianych za zużycie energii elektrycznej. Jeśli z kolei przeanalizujemy obecne ceny oleju oraz gazu, pompa ciepła będzie nam się jawiła jako rozwiązanie nawet trzy razy tańsze. Dwa razy tańsza jest wówczas, gdy porównujemy ją do ogrzewania gazem ziemnym.

Autor

Andrzej Bielan

Sprzedawca w sklepie pomp ciepła, Rzeszów

Zobacz również